Włosy wypadają nam każdego dnia. Nie ma podstaw do obaw jeżeli wypada nam okresowo od 100 do 150 włosów dziennie. Jeżeli ilość włosów wypadających wzrasta oznacza to, że dotknął nas problem łysienia. Istnieje mnóstwo czynników odpowiadających za nadmierne wypadanie włosów: między innymi przy zażywaniu leków przeciwnowotworowych, przy zatruciu metalami ciężkimi, lub na podłożu immunologicznym. Nadmierne wypadanie włosów obserwujemy również na skutek zbyt dużej utraty wagi, porodu, po znieczuleniu ogólny lub na skutek zażywanych leków (leki przeciwkrzepliwe, antykoncepcyjne, interferon, sulfasolzyna, inhibitory, konwertazy, angiotenzyny)

Utrata włosów w zwiększonej ilości prowadząca do ich nadmiernego przerzedzenia występuje również w niedoczynności tarczycy, po chorobach gorączkowych, po okresie ciąży i karmienia piersią.
Jedną z odmian łysienia jest łysienie androgenowe występujące u mężczyzn i kobiet.

W przebiegu tego rodzaju łysienia dochodzi do miniaturyzacji mieszka włosowego w następstwie czego włosy ulegają ścieńczeniu a mieszek włosowy ulega stopniowemu zanikowi. Następuje to na skutek działania androgenów (DHT – dihydrotestosteron – pochodna testosteronu).

Innym typem łysienia jest łysienie plackowate, dotyka w różnym stopniu obie płcie, w każdym wieku. Obecnie uważa się, że schorzenie ma tło immunologiczne, za czym przemawiać ma częste występowanie w grupie takich chorób jak AZS, bielactwo, niedokrwistość złośliwa, choroba hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy), SLE utrata włosów jest ogniskowa, występuje pod postacią owalnych placków pozbawionych włosów. Obejmować może każdą okolice ciała (brwi, rzęsy, broda, skóra owłosiona głowy).

Może występować zlewanie się ognisk łysienia i wypadanie włosów w obrębie całej głowy. W przebiegu chorób takich jak : liszaj płaski, DLE, twardzina, infekcje grzybicze, bakteryjne, kiła, może wystąpić inny rodzaj łysienia zwany bliznowaciejącym. Jest to odmiana łysienia prowadząca do trwałego zniszczenia mieszka włosowego i trwałej utraty włosów. Aby skutecznie leczyć łysienie musimy poznać dokładną przyczynę odpowiedzialną za wypadanie włosów.

mezoterapia skóry głowy poznań