ZMIANY BARWNIKOWE – MELANOCYTOWE – „PIEPRZYKI” ZNAMIONA BARWNIKOWE

Pojawiają się pod wpływem działania UV spontanicznie. Jest to proces fizjologiczny. Ich ilość jest uwarunkowana genetycznie bądź ekspozycją na słońcu. Wymagają jednak jednorazowej kontroli 1-2 razy do roku (DERATOSKOPIA). Osoby, u których w rodzinie wystąpił czerniak oraz te u których znamiona mają nieregularny kształt, zabarwienie, osoby z jasną karnacją, narażone na częstą ekspozycję na UV, korzystające z solarium powinny kontrolować się regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza.

BRODAWKI ŁOJOTOKOWE – ŁAGODNA ZMIANA NASKÓRKOWA

Pojawią się najczęściej u osób w średni i starczym wieku. Zlokalizowane najczęściej na tułowiu, twarzy, skóry owłosionej głowy i kończyn górnych. W zależności od stadium rozwoju mogą mieć różną barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Charakteryzują się brodawkowatą, lekko szorstką powierzchnią. Mogą swędzieć i „wykruszać się” samoistnie.

RAK PODSTAWNO / KOLCZYSTOKOMÓRKOWY

Zmiana nowotworowa złośliwa, miejscowo niszczy tkanki. Rozwija się bardzo powoli. Najczęściej jest to guzek w kolorze skóry łatwo krwawiący, nawet przy delikatny zadrapaniu.

Wymaga usunięcia.

MIĘCZAK ZAKAŹNY

Małe zmiany guzkowe barwy perłowej, twardawe z charakterystycznym „pępkowatym” zagłębieniem w części centralnej. Przy naruszeniu ze zmiany wydobywa się kaszkowata treść. Zmiana ma charakter wirusowy. Bardzo często występuje u dzieci.

INNE ZMIANY SKÓRNE

PRZEROST GRUCZOŁÓW ŁOJOTOKOWYCH

Pojedyncze lub mnogie guzki o wielkości 1-3 mm i o cielistym lub żółtym zabarwieniu z zagłębieniem w części centralnej. Występują głównie u osób w średnim lub podeszłym wieku.

ZNAMIĘ ŁOJOWE

Żółtawa zmiana guzkowa o brodawkowatej powierzchni, niepokryta włosami. Zlokalizowana najczęściej na skórze owłosionej głowy i twarzy.

WŁÓKNIAKI

Łagodna zmiana nowotworowa wywodząca się z tkanki łącznej skóry. Może być:
– miękki – pojedynczy, cielisty lub brunatny, miękki uszypułowany guzek występujący bardzo często na szyi, karku, pod pachami, w pachwinach.
– twardy- zmiana najczęściej o charakterze odczynowym związana z przerostem tkanki włóknistej na skutek urazu, ukąszenia bądź stanu zapalnego. Najczęściej jest to twardawy guzek koloru czerwonego lub brunatnego o gładkiej lub lekko szorstkiej powierzchni.

KASZAK

Podskórny guzek, miękki w dotyku, najczęściej cielistego koloru wypełniony „kaszkowatą” treścią, niezłośliwy. Często związany z mieszkiem włosowym lub gruczołem łojowym.

TŁUSZCZAK

Łagodna zmiana nowotworowa wywodząca się z tkanki łącznej skóry pod postacią miękkiego pojedynczego lub mnogiego podskórnego guzka, przesuwalna względem podłoża. Występuje najczęściej na tułowiu, kroku, ramionach, przedramionach u osób w średnim wieku.

ZMIANY NA POWIEKACH CZYLI KĘPKI ŻÓŁTE

Podskórne złogi cholesterolowe zlokalizowane na powiekach górnych i dolnych. Mają charakter żółtych lub pomarańczowych zmian grudkowych. Związane z nadmiernym odkładaniem się lipidów w skórze (hiperlipidemia).

GRUCZOLAK POTOWY

Małe, twarde grudki koloru skóry lub żółtawe o różnej wielkości (1-2mm). Występują głównie na powiece dolnej u kobiet, choć mogą pojawiać się także na górnej części klatki piersiowej, pod pachami i brzuchu oraz sromie. Rozwijają się po okresie dojrzewania.

Ich występowanie jest cecha dziedziczną. Rozmieszczone są zazwyczaj symetrycznie.

PROSAKI

Małe torbiele naskórkowe lub ponadnaskórkowe powstałe na skutek retencji mas rogowo-łojowych w ujściach mieszków włosowych. Występuje pod postacią 1-3mm grudek barwy białej lub białożółtej, opalizujące, twarde. Mogą pojawić się w każdym wieku, od okresu noworodkowego do wieku dojrzałego. Występują najczęściej w okolicach oczu, na policzkach, czole, nosie i prąciu.