Przyczyny nadmiernego pocenia się?

W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, w których nie czujemy się komfortowo z powodu potu. W warunkach domowych nie jest to tak uciążliwe, jednak podczas służbowych spotkań, randki czy innej sytuacji pot jest ogromnym problemem. Walka z potem to niezwykle trudne zadanie, dlatego należy się zastanowić, jaka jest przyczyna takiego stanu.

Kiedy u człowieka dochodzi do nadpotliwości?

Organizm w przypadku zbyt wysokiej temperatury ciała, natychmiast reaguje i w wyniku schłodzenia powstaje pot. Z nadpotliowością mamy do czynienia, gdy organizm wytwarza wiele więcej potu niż jest potrzebne do obniżenia temperatury organizmu.

Przyczyn pocenia się jest bardzo dużo, jednak jedną z najczęściej występujących jest reakcja organizmu na czynniki emocjonalne. Sytuacje stresowe, które wywołują silne emocje bardzo często są efektem nadpotliwości.

Gruczoły potowe rozmieszczone są na całym ciele. Najintensywniej pocą się dłonie, stopy, pachy oraz twarz, dlatego jest to dość przytłaczające zjawisko podczas spotkań towarzyskich.

Jeżeli nie występuje silny wpływ emocjonalny i nie doszło do podniesionej temperatury organizmu, należy udać się do lekarza.

Nie należy lekceważyć nadpotliwości, ponieważ może ona być wynikiem walki organizmu z chorobami.

Osoby otyłe często zmagają się z potem. Otyłość to choroba przez którą dochodzi do częstego przegrzewania się organizmu.

Kolejną chorobą, której skutkiem ubocznym jest pot to problemy z  tarczycą. Przy nadczynności tarczycy pot pojawia się na całym ciele i nie ma na to wpływu żaden czynnik emocjonalny.

Co może wywołać nadpotliwość?

  • Przeziębienie
  • Cukrzyca
  • Alergia
  • Nieodpowiednia dieta
  • Nowotwór

Sporo osób bagatelizuje problem, ze względu na wstyd i strach przed ośmieszeniem się!

Drodzy Państwo! Warto poznać przyczynę nadmiernego pocenia się i rozpocząć walkę ze wstydliwym problemem. W naszej klinice pomagamy pozbyć się tego kłopotu raz na zawsze. Zapraszamy na konsultację!

Recommended Posts

Leave a Comment